Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego organizmu. Dlatego warto zapewnić sobie wtedy pełen komfort w sypialni.

Aby właściwie zregenerować organizm średnio potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i dlatego warto zapewnić sobie wtedy pełen komfort. Zdrowy sen zapewnia równowagę fizyczną i psychiczną. Odpowiada za prawidłowe gospodarkę hormonalną oraz energię. Dlatego planując sypialnię myślimy przede wszystkim o wygodzie.

Przyjmuje się że optymalna wielkość sypialni dla dwóch osób to 15-20m2
Kolejną ważną kwestią jest ustawienie łóżka. Pod uwagę należy wziąć stopień nasłonecznienia, czyli od której strony rankiem wpada do pomieszczenia najwięcej promieni słonecznych i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Projektowanie sypialni — jak wielkość łóżka i wymiary materaca?

O komforcie decyduje również wielkość łóżka i materaca oraz jego twardość.
Standardowo na rynku dla osób dorosłych mamy dostępne wymiary materacy 90 × 200, 120 × 200, 140 × 200, 160 × 200, 180 × 200 oraz 200 × 200 cm. Główną jednak wytyczną przy wyborze wielkości materaca jest powierzchnią jaką dysponujemy.
Ważny jest swobodny dostęp z każdego dłuższego boku. Dzięki takiemu ustawieniu można zaplanować w podstawie łóżka szuflady na tekstylia i pościele oraz szafki nocne.

Miejsce na szafę w sypialni

W sypialni trzeba również wygospodarować miejsce na szafę lub przy większej powierzchni garderobę. Planując szafę najlepiej przeliczyć ile miejsca w dotychczasowej zajmują ubrania wiszące, składane, bielizna oraz obuwie. W mniejszych szafach najlepiej przewidzieć możliwość sezonowej wymiany ubrań.

Oświetlenie sypialni i elementy dekoracyjne

Warto pamiętać także o odpowiednim oświetleniu przy wezgłowiu łóżka, czyli kinkietach. Dla osób czytających w łóżku najlepiej sprawdzą się kinkiety ledowe z kierunkowym światłem lub łączone — wężyk ledowy i dekoracyjny abażur dający delikatne, miękkie światło.

Nie można zapomnieć również o oświetleniu górnym, czyli oświetleniu, z którego najmniej korzysta się wieczorami, ale znakomicie przydaje się podczas porządkowania sypialni. W tej funkcji najlepiej sprawdzi się plafon lub kilka punktów dających spotowe światło odpowiednio skierowane.
Można również posłużyć się oświetleniem pośrednim, dekoracyjnym ukrytym np. za osłoną karnisza lub zabudowie meblowej. Jest to dodatkowe źródło światła, które dobrze sprawdzi się podczas nocnych wędrówek po sypialni.

Aby sypialnia tworzyła odpowiedni nastrój warto pomyśleć o dodatkach. Zasłony, firany czy rolety oprócz funkcji dekoracyjnej spełnią również funkcję izolującą i wyciemniającą.