W czasach kiedy praca w domu stała się zjawiskiem powszechnym pojawiło się zapotrzebowanie wygospodarowanie miejsca do pracy w naszych czterech kątach.

Inwestorzy coraz chętniej przeznaczają na to jedno z pomieszczeń lub ograniczeni powierzchnią pragną mieć swój niewielki kącik w sypialni lub salonie.

Jak urządzić domowe biuro w domu

W przypadku osobnego pomieszczenia dedykowanego na gabinet w zasadzie nie ma żadnego problemu. Wybieramy w sklepie lub wspólnie z architektem wnętrz projektujemy biurko idealne. Szerokość i głębokość musi być dostosowana do potrzeb oraz ilości osób korzystających jednocześnie z biurka (często są to długie blaty dla dwóch dorosłych osób lub dwa mniejsze osobne biurka).

Przy wyborze gotowego lub projekcie biurka należy również wziąć pod uwagę z jakiego rodzaju komputera będzie korzystał użytkownik – czy z laptopa czy komputera stacjonarnego.
Osoby szczególnie dbające o swój kręgosłup wybiorą zapewne biurka z regulację wysokości, przy których można pracować na siedząco oraz stojąco.

Kolejnym ważnym elementem jest krzesło/fotel biurowy. Tutaj ergonomia odgrywa największa rolę i warto zainwestować w dobrej jakości fotel z wszelkimi regulacjami oraz udogodnieniami.

Urządzając taki gabinet oprócz biurka należy pamiętać o miejscu potrzebnym na dokumenty. Najlepiej kiedy są to zamykane, nawet na klucz szafki czy też szuflady. A także półki na fachową literaturę czy domową biblioteczkę.
Warto również przewidzieć miejsce na drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne. A zatem również podłączenie do zasilania i ewentualne gniazdo internetowe.

Co jeśli nie mamy wolnego pomieszczenia na zagospodarowanie biura w domu?

Kiedy jednak nie mamy możliwości zrobienia biura domowego w osobnym pokoju najlepiej znaleźć na to miejsce w sypialni lub salonie. Oczywiście w okrojonej formie – w postaci samego biurka, składanego blatu oraz ewentualnych półek na dokumenty i drukarkę(jeśli się zmieszczą).

W sypialni biurko może pełnić jednocześnie funkcję toaletki. Może być również ukryte za zasuwanym frontem szafy.

W salonie trudniej wygospodarować na to miejsce. Jest to jednak centrum zarządzania domem i pełni funkcję wypoczynkową, tam też najczęściej toczy się życie. Jeśli jednak nie mamy wyjścia to najlepiej włączyć biurko w część zabudowy rtv, biblioteczki lub jeśli się uda znaleźć ustronne miejsce. Warto również pomyśleć o możliwości zamykania miejsca pracy frontami – czyli tzw biurko w szafie.

Odpowiednie oświetlenie również odgrywa ważną rolę

Gdy już mamy wybrane miejsce do pracy nie wolno zapomnieć o odpowiednim doświetleniu blatu dobrej jakości lampką biurkową. Najlepiej z regulacją jasności oraz koloru światła.