Pod względem wyglądu rolety rzymskie i żaluzje weneckie praktycznie nie są do siebie bardzo podobne. Rolety rzymskie są wykonane z jednego solidnego arkusza materiału, który składa się w fałdy.

Żaluzje poziome zbudowane są z wąskich poziomych listewek. Tkaniny rolet rzymskich są często bardzo wyszukane i dekoracyjne, podczas gdy żaluzje weneckie są minimalistyczne i wykonane z zupełnie innych materiałów. Kiedy mówimy „żaluzje weneckie”, mamy na myśli aluminiowe, malowane emalią, ale żaluzje drewniane i żaluzje ze sztucznego drewna są również rodzajami żaluzji weneckich.

Ponadto, jak działają i do czego są dobre — jest tutaj trochę różnic, ale o tym poniżej.

Różnica między roletami rzymskimi a weneckimi pod względem wyglądu

Różnica między roletami rzymskimi a weneckimi pod względem wyglądu

Rolety rzymskie są z tkaniny, a żaluzje weneckie z malowanego aluminium. Możesz również usłyszeć drewniane żaluzje i żaluzje ze sztucznego drewna, które są również nazywane żaluzjami weneckimi, ponieważ są to rzeczywiście warianty tego właśnie tematu.

Jaka jest różnica między roletami rzymskimi a żaluzjami weneckimi pod względem wyglądu?

  • Rolety rzymskie wykonane są z tkanin, często dość kosztownych lub z wyższej półki, potencjalnie wykończonych we wzór lub wyszukany deseń. Żaluzje wykonane są z twardych materiałów; najczęściej aluminium malowane emalią w dowolnym kolorze, ale także potencjalnie prawdziwe drewno lub imitacja drewna w różnych wykończeniach drewnopodobnych.
  • Rolety rzymskie, gdy są otwarte lub częściowo otwarte, tworzą fałdy tkaniny; Żaluzje weneckie, gdy są otwarte lub częściowo otwarte, tworzą stos lameli, które można obracać jak również przechylać, gdy są zamknięte lub częściowo zamknięte.
  • Rolety rzymskie są powszechnie uważane za rolety z najwyższej półki; są prestiżowe, wykonane z luksusowych tkanin i zwykle ręcznie wykańczane. Podczas gdy drewniane i imitujące drewno żaluzje weneckie mogą być dość charakterystyczne oraz drogie, są znacznie bardziej minimalistyczne. O zwykłych żaluzjach aluminiowych można powiedzieć, że wyglądają minimalistycznie, ale są oczywiście nowoczesne.

Jaka jest funkcjonalna różnica między roletami rzymskimi a weneckimi?

Jaka jest funkcjonalna różnica między roletami rzymskimi a weneckimi?

  • Rolety rzymskie są doskonałymi izolatorami i roletami zaciemniającymi, ale nie mogą być używane również do precyzyjnego filtrowania światła, nie nadają się jednak do użytku w wilgotnym otoczeniu lub pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, takich jak kuchnia czy łazienka.
  • Żaluzje weneckie mogą służyć do filtrowania światła poprzez przechylenie ich lamelek. Żaluzje weneckie ze sztucznego drewna są wodoodporne, dzięki czemu można je stosować w kuchniach jak również i  łazienkach. Żaluzje z prawdziwego drewna nie mogą, a żaluzje aluminiowe mogą być używane w umiarkowanie wilgotnych środowiskach, ale nie w pomieszczeniach, które stają się bardzo mokre.
  • Żaluzje z imitacji drewna oraz z prawdziwego drewna są dobrymi izolatorami, choć żadne z nich nie ma takiego wpływu jak izolująca termicznie roleta rzymska. 

Jaka jest różnica między roletami rzymskimi a żaluzjami weneckimi pod względem ceny?

Jaka jest różnica między roletami rzymskimi a żaluzjami weneckimi pod względem ceny?

Koszt rolet zależy od takich rzeczy, jak wielkość okna i jakość rolety, jednak rolety rzymskie są droższe od rolet weneckich..

Rolety rzymskie to wysokiej klasy rolety zaprojektowane tak, aby okno stało się wyrazistym elementem wystroju eleganckiego, bogatego lub okazałego pokoju, a materiały, z których są wykonane, oraz jakość wykonania oznaczają, że są na ogół droższymi typami żaluzji.

Na drugim końcu skali cenowej znajdują się żaluzje wykonane z aluminium. Żaluzje weneckie ze sztucznego drewna znajdują się mniej więcej w połowie skali, a żaluzje z prawdziwego drewna znajdują się nieco wyżej.