Zaprojektowanie małej toalety to nie lada wyzwanie zarówno dla inwestorów jak i architektów wnętrz.

Zazwyczaj pomieszczenie przeznaczone na tę funkcję ma mikro powierzchnię i wbrew pozorom łatwo popełnić błąd podczas aranżacji. Zatem każdy centymetr jest na wagę złota.

Najważniejsza w pomieszczeniu przeznaczonym na wc jest lokalizacja przyłączy wod-kan. Należy pamiętać, aby nie oddalać się zbytnio z miską od pionu. Przyjmuje się, że najlepiej zrobić to w odległości do max. 100-120cm. Tu bardzo ważny jest też spadek rury kanalizacyjnej w kierunku odpływu. Należy także przewidzieć możliwość ukrycia rury w ścianie lub posadzce. Dlatego im bliżej pionu, tym lepiej.

Wybór miski WC do łazienki podczas aranżacji wnętrz

Kiedy kwestie instalacyjne mamy rozwiązane warto sprawdzić odległości od ściany i pozostałych sanitariatów — po bokach miski wc (minimum 20-25cm) oraz przestrzeń przed miską wc (minimum 60-80cm).

Kolejna kwestia to wybór miski wc. Na rynku mamy dostępne miski wiszące i stojące, do montażu z ukrytymi w ścianie spłuczkami oraz klasyczne zestawy kompaktowe.
Jednak najczęściej wybierane są miski wiszące. Dodają lekkości, a przede wszystkim łatwiej otrzymać czystość podłogi przy takim rozwiązaniu. Przy wyborze warto również zwróć uwagę na wymiary samej miski, a przy maleńkiej powierzchni najlepiej wybrać miskę o długości do około 50 cm. Długości wahają się pomiędzy 48- 56cm.
Na rynku ceramiki łazienkowej pojawiły się różne innowacje ułatwiające użytkowanie i tak np. pojawiły się miski bezkołnierzowe. Dzięki temu nie ma już zakamarków, w których gromadziły się zabrudzenia i kamień. Inną nowością jest powłoka zapewniająca higienę i łatwiejsze czyszczenie.
Są też toalety myjące, ale o tym w innym artykule.

Przycisk spłuczki dobieramy do koloru armatury umywalkowej. Jego obudowa najczęściej jest prostokątna (w poziomie lub pionie), a same przyciski mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne. Aby przycisk działał poprawnie musi być odpowiednio dobrany do rodzaju i modelu spłuczki.

Umywalka i oświetlenie

Jaka umywalka do wc? Najczęściej mamy na nią mało miejsca i musi być dość płytka, najlepiej wisząca na niewielkiej szafce, blacie. Jeśli umywalka wisi bez mebla należy pamiętać o zastosowaniu syfonu dekoracyjnego najlepiej w kolorze baterii umywalkowej.
Nad umywalką warto zawiesić lustro. Na pewno się przyda, a przy okazji doda przestrzenni i światła.

Oświetlenie domowej toalety jest w zasadzie dowolne. W zależności od stylu, kolorystyki wnętrza może to być tylko ogólne światło sufitowe, ale można zastosować rozwiązania dekoracyjne z ukrytymi taśmami LED lub kinkietami.

I na koniec drobiazgi, ale jakże potrzebne — uchwyt na papier toaletowy na odpowiedniej wysokości i wieszak na ręcznik.