Klasyczne jadalnie mogłoby się wydawać, że nie są już modne tak jak kiedyś, a jednak aranżacje klasycznych jadalni powracają do naszych łask, co prawda już w nieco odświeżonej formie, ale dalej cieszą się dużą popularnością.

W jadalni ważna jest wygoda oraz funkcjonalność, bo tu bowiem domownicy spędzają czas podczas wspólnych posiłków, to tutaj przyrządzane są różne potrawy dla gości, dlatego ważne jest, aby jadania była tak zaaranżowana, by nie sprawiała problemów swoim układem dla osób w niej przebywających. Jadania może być połączona z kuchnią, jak również tworzyć odrębne pomieszczenie.

Jakie meble wybrać podczas aranżacji jadani?

W jadalni ważny jest stół, bo to tutaj nie tylko spożywamy posiłki, ale i spędzamy czas z najbliższymi, czasem nawet pracujemy. Prócz tego, że wygląd stołu jest ważny, to jednak kluczową tutaj cechą jest funkcjonalność, trwałość i wytrzymałość na różne czynniki oraz wygoda.

Rodzaje stołów:

a) Stół okrągły, będzie się dobrze się prezentował, gdy usytuowany będzie na środku. Jest też bezpieczniejszy dla dzieci pod względem tego, że nie posiada ostrych krawędzi.
b) Stół kwadratowy, sprawdzi się idealnie w niedużych jadalniach. Dobrze będzie się prezentował również ustawiony w rogu albo przy ścianie.
c) Stół prostokątny, ten właśnie rodzaj stołu jest najczęściej wybierany podczas aranżacji jadalni i podobnie jak stół kwadratowy, można go ustawiać w rogu bądź przy ścianie.
d) Stół rozkładany, to bardzo praktyczny mebel. Rozkładany blat sprawi, że przy stole zasiąść może więcej osób. Jest to bardzo wygodne, bo bardzo szybko z rozkładanego, większego stołu, możemy zrobić z niego nieduży stół, który nie będzie zajmował wiele miejsca.

Krzesła do jadalni, jakie wybrać?

Wybierając krzesła do jadalni, ważne jest, aby były one wygodne, wykonane z solidnego materiału, jak również dobrze prezentowało się ze stołem i pasowało do otoczenia. Odpowiednio dobrane krzesła nadadzą wnętrzu charakter. Doświadczony projektant wnętrz doskonale wie, jak dobrać odpowiednie krzesła do stołu nawet jeśli nie są one w komplecie. Podczas projektowania jadalni, architekt wnętrz prócz estetyki krzeseł zwraca również uwagę na materiał wykonania po wcześniejszym zbadaniu potrzeb klienta, czy bardziej cenię wygodę i łatwość utrzymania (np. gdy posiadamy małe dzieci, gdy często spędzamy w niej czas), czy może walory estetyczne powinny grać tutaj pierwsze skrzypce podczas doboru krzeseł do jadalni.
 

Meble tapicerowane oraz meble drewniane wybierane są najczęściej. Łatwo można je dopasować prawie do każdego pomieszczenia. Czarne krzesła będą się ładnie prezentować w połączeniu z drewnianym stołem. Krzesła tapicerowane z miękkim wypełnieniem są bardzo wygodne, ponieważ można na nim siedzieć nawet przez kilka godzin, czego nie można powiedzieć o krzesłach bez wypełnienia gdzie kilkugodzinne przesiadywanie może sprawić dyskomfort. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając krzesła:

  • wysokość krzesła - krzesła powinny być wybierane tak, aby pasowały do wysokości stołu jadalnego. Siedzisko nie powinno znajdować się wyżej niż 49 cm od podłogi, odległość ta pozwala zachować swobodę ruchów podczas siedzenia.
  • wysokość oparcia - jest również ważna. Szczególnie jeśli przy stole spędzać będziemy wiele godzin, wtedy warto wybrać takie krzesła aby pozwoliło na utrzymanie neutralnej pozycji naszego ciała i podtrzymywało kręgosłup.
  • głębokość siedziska - płytkie, zwiększają obciążenie na nogach, ale te zbyt głębokie sprawią, że dotknięcie stopami podłogi będzie trudne, a to nie jest ani wygodne, ani komfortowe. Dlatego też dobór krzeseł do jadalni nie jest wcale łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli jadania jest aranżowana samodzielnie, warto poczytać o zasadach w internecie, poradnikach itp. aby krzesła spełniły swoje zdanie. Jednak jeśli zlecasz prace projektantowi wnętrz, nie musisz się martwić, możesz mieć pewność, że wszystko zostanie zaprojektowane zgodnie ze sztuką.

Propozycje dodatków do jadalni

Dodatki w jadalni, odpowiednio dobrane sprawiają, że nasza jadalnia zachwyca. Poniżej przedstawiamy jakie dodatki wystarczą, aby jadalnia była atrakcją dla twojego domu:

Lampy z dużym kloszem — bardzo ładnie prezentują się nad stołem, ale spełniają nie tylko rolę dekoracyjną. Jadalny stół musi być przecież dobrze oświetlony. Lampy wiszące będą ładnie się prezentować. Światło w jadalni powinno być ciepłe, a wielkość lampy dopasowana do proporcji stołu. W przypadku dłuższych stołów lepiej wybrać kilka mniejszych wiszących lamp.
Nieduży dywan pod nogami ociepli pomieszczenie.
Ozdobne patery — upiększą stół, ale i sprawdzą się w trakcie różnych przyjęcie. Na takich paterach można ułożyć owoce, ciasta i inne słodycze.
Kwiaty i wazony — stanowią bardzo efektowną dekorację.