Styl mid-century modern dedykowany jest miłośnikom niebanalnego designu. Designu o prostej, nieskomplikowanej formie, ale też dużej funkcjonalności. Historia tego stylu ma swoje początki w latach powojennych.

Historia tego stylu ma swoje początki w latach powojennych, a najwięcej charakterystycznych brył wróciło do łask z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych.

Nie łatwo opisać ten nurt w designie, bo z jednej strony mamy mnóstwo geometrycznych form, prostych linii, czasem też organicznych kształtów, a z drugiej miękkie tkaniny w oknach i puszyste dywany. Wszystko to znakomicie łączy się z mocnymi kolorami oraz spokojnymi pastelami. Mogłoby się wydawać, że panuje tu dowolność całkowita. Chcąc jednak stworzyć wnętrze w tym stylu, trzeba trzymać się pewnych wytycznych.

Mieszkanie na Bielanach (81m2) zaprojektowane przez projektanta wnętrz z pracowni Modify

Styl mid-century modern

Wnętrza dla czteroosobowej rodziny na początku trzeba było dostosować funkcjonalnie do jej potrzeb, oczekiwań. Zatem zaczęliśmy od wyburzeń i budowania pomieszczeń na nowo.

W przestrzeni otwartej, która wita nas od wejścia mamy mnóstwo nawiązań do stylu mid-century modern. Przede wszystkim piękne geometryczne czarno białe płytki na posadzce w przedpokoju i kuchni, które tworzą nieokreślony wzór i graniczą ze szlachetną jodełką.

Następnie niepowtarzalna narożna sofa w kolorze musztardowym w stylu mebli skandynawskich.
Meble wolnostojące oraz zabudowy kuchni i szaf to połączenie naturalnego drewna z kolorem niebieskim i białym. Fronty niby proste, a jednak niebanalne z ciekawym detalem i złotymi uchwytami.

Łazienka w stylu mid-century modern

Łazienka w stylu mid-century modern

Łazienki różne, ale nadal utrzymane w podobnym stylu. Czyli klasyczne lastryko jako podstawa i akcenty kolorystyczne na meblach lub dekorach.

We wnętrzach mid-century modern na ogół wszystko do siebie pasuje, chociaż osobno niektóre elementy wydają się z innego rozdziału w designie. Dzięki nieskomplikowanej formie, funkcjonalności oraz elastyczności wnętrza w tym stylu sprawiają wrażenie szlachetnych ponadczasowych.

Sypialnia i pokoje dziecięce zaprojektowane w stylu mid-centruy modern

Sypialnia i pokoje dziecięce w stylu mid-century modern

Sypialnia to znów kwintesencja stylu mid-century modern niemal w stu procentach. Łóżko, szafki nocne oraz zabudowa z biurkiem zostały zaprojektowane przez naszą pracownię od a do z. To wnętrze jest przykładem jak z niewielkiej minimalistycznej przestrzeni uzyskać proste wnętrze z charakterem.

Pokoje dziecięce bardziej nawiązują do współczesnego skandynawskiego designu i dzięki temu nie odbiegają od aranżacji reszty mieszkania.

Cechy charakterystyczne dla stylu mid-centruy modern

Większość nowoczesnych mebli z połowy wieku wykonana jest z drewna tekowego. Drewno tekowe, było preferowane ze względu na bogactwo kolorów i ich trwałość. Drewno różane jak również dąb były innymi powszechnie używanymi gatunkami drewna, głównie w przypadku elementów takich jak stoły, biurka i szafki do przechowywania.

Połączenie drewna, metalu, szkła, a nawet winylu, aby stworzyć niepowtarzalny wygląd. Meble często o zakrzywionych kształtach

Widzieliśmy dużo drewna, metalu, szkła i winylu, często używanych ze sobą w napięciu, aby stworzyć niepowtarzalny wygląd”. Materiały te były często używane do tworzenia mebli o zakrzywionych kształtach jak np. krzesło Eames Plasticautorstwa pary słynnych projektantów – Ray i Charlesa Eamesów (mebel zaprojektowany w 1950 roku).

Kolory dla tego stylu były również odważne jak na tamte czasy, aby wyróżnić mebel w pomieszczeniu.