Kolory odgrywają ważną rolę. Jeden kolor może działać relaksująco, a inny wręcz przeciwnie. Jedne kolory dają poczucie przytulności, a inne optycznie powiększają pomieszczenie.

Wybór koloru farby do ścian, niby proste zadanie, ale potem gdy już mamy zaprojektowane pomieszczenie, dodatki, szafki, urządzenie okazuje się, że jednak nie wszystko pasuje. Kolory odgrywają ważną rolę, pokój czy sypialnia ma nie tylko wyglądać, ale również odpowiadać potrzebom i nastrojom.

Kilka zasad doboru koloru w projektowanym mieszkaniu

Kolor ma ogromne znaczenie. Wpływać będzie na to, jak będziesz się czuć w danym pomieszczeniu. Dlatego też jeśli myślisz o zmianie koloru, weź pod uwagę nie tylko estetykę, ale również to jak będziesz się czuć w pomieszczeniu, a by dobrać odpowiedni kolor, przed zakupem farby do malowania zadaj sobie kilka pytań: 

Kilka zasad doboru koloru w projektowanym mieszkaniu

  • Jaki będzie cel pokoju, czy będziesz w nim pracować, odpoczywać i relaksować się czy może pokój służyć będzie wyłącznie do spania. Jak dużo czasu będziesz spędzać w tym pomieszczeniu. 
  • Ile słońca wpada do środka. Oświetlanie pokoju ma być ciepłe czy zimne?, bo to będzie miało wpływ na ostateczny wybór koloru ścian. 
  • Jak duży jest pokój. Czy jest to otwarta przestrzeń, którą można podzielić, czy może mały pokoik. 

Temperatura koloru w pomieszczeniach

Przed wyborem kolor do swojego pokoju pomyśl o innych przestrzeniach w swoim domu / mieszkaniu, w których dobrze się czujesz. Zadaj sobie pytanie, czy wolisz ciepłe, czy zimne odcienie? Weź pod uwagę, że zimne kolory optycznie powiększą pomieszczenie. Natomiast ciepłe barwy pomniejszą przestrzeń, ale będą przytulne. Końcowy efekt bez wątpienia zależy od jakości i ilości światła. Dobrze dobrane kolory sprawiają, że pomieszczenie jest atrakcyjnie wizualne, a źle zestawione – mogą wywoływać efekt odwrotny. 

Wybierając farby, meble i dodatki (takie jak tkaniny, poduszki) warto zwracać uwagę nie tylko na swoje upodobania i wzajemne dopasowanie tych elementów, ale też na psychologię kolorów.

Biały kolor w pomieszczeniu

Biały kolor w pomieszczeniu

Biała aranżacja pozostaje najpopularniejszym kolorem w skandynawskim wzornictwie. Powiększa optycznie, rozjaśnia i stanowi doskonałą bazę dla innych akcentów kolorystycznych, jak również dodatków. Pamiętaj, że biel występuje w zimnych, jak również i ciepłych tonacjach. 

  • Biel to bezpieczny i uniwersalny wybór.
  • Biel sprawia, że pomieszczenia stają się optycznie większe i jaśniejsze.
  • Biel jest doskonałą bazą dla innych kolorów i pozwala zaaranżować praktycznie każdy styl.

Kolor niebieski w ciemniejszym wydaniu

Kolor niebieski w ciemniejszym wydaniu

Ciemne kolory zyskują na popularności, ale nie sprawdzą się w każdym wydaniu. Idealnie sprawdzą się w takich pomieszczeniach, w których przebywamy krótko. Często kolory te stosowane są w biurach. Ciemnoniebieski to mocna oraz pełna charakteru barwa, która dodaje elegancji i pazura.

Jednak jeśli masz małe pomieszczenie, postaw na jasne barwy. Jednak jeśli mimo małego pomieszczenia, chcesz mieć taki kolor ścian, koniecznie dopełnij go jasnymi barwami np. bielą, drewnem, bo inaczej pomieszczenie może być męczące. 

Przytulne beże oraz brązy

Przytulne beże oraz brązy

Beż podobnie jak biały kolor to również bezpieczny wybór szczególnie dla tych, którzy nie są zwolennikami bieli. Beże tworzą ciepły i delikatny klimat. Beż może być łączony z niemal każdym kolorem. Najlepiej komponuje się w rodzinie barw neutralnych: bieli, szarości, brązu, kremu czy écru. Również pięknie współgra z czernią, a także z kolorami kontrastującymi tj. błękit, granat, róż, a nawet zieleń.

Brąz można łączyć z bielą oraz wszelkimi odcieniami beżów. Takie połączenie barw będzie idealne do takich stylów jak: 

  • skandynawski, 
  • japandi, 
  • czy styl minimalistyczny. 

Jeśli zdecydujesz się na wybór farby do ścian w kolorze brązowym, ładny efekt osiągniesz jeśli podłoga wykonana będzie z jasnego materiału. Będzie ładnie komponować się ze ścianą, a kolorystyka pomieszczenia nie zleje się, a tak byłoby gdyby ściany i podłoga były w brązowym kolorze. 

A może żółta energia?

A może żółta energia?

Kolor żółty doskonale współgra z czerwienią, pomarańczowym oraz delikatnymi zieleniami, czyli kolorami, które z nim sąsiadują w palecie kolorów. Ściany w kolorze żółtym, doskonale łączą się także z bielą i błękitami. To ciepła i ożywcza kolorystycznie paleta. Kolor żółty rozjaśni czerń, a także ożywi brąz i biele. Kolor żółty jest często wykorzystywany w dodatkach jak np. sofa.

Koloru żółtego używaj z umiarem, bo nie jest łatwym kolorem. Pomimo że jest ciepły oraz pełen optymizmu jest trudną barwą w aranżacji wnętrz. Kolor ten użyty nieumiejętnie może wywoływać stres u domowników.
W pokojach dziecięcych również będzie dobrze pasował oczywiście przy dobraniu kolorystycznie innych dodatkowo.