Pierwszym etapem współpracy z biurem projektowym zawsze jest opracowanie układu funkcjonalnego. Po wielu rozmowach oraz wypełnionych przez Inwestora ankietach architekt wnętrz analizuje zebrane informacje.

Pierwsza ważna kwestia to dla kogo jest projektowane mieszkanie. Czy to będzie singiel, student czy też duża rodzina. Może to być również mieszkanie inwestycyjne przeznaczone na wynajem i o takim napiszemy w tym artykule.

Aranżacja mieszkania pod wynajem to przede wszystkim inwestycja, która powinna zwrócić się możliwie najszybciej. Dlatego bardzo ważne jest zbadanie potencjału mieszkania oraz określenie budżetu na jego wykończenie.

Dobór odpowiednich materiałów do mieszkania pod wynajem

Dobierając materiały oraz elementy wyposażenia wnętrz warto zainwestować w trwałe produkty, które wytrzymają przez kilka lat rotacje najemców.
I tak zaczynając od posadzki najlepiej zamówić dobre panele winylowe, są znakomitym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Panele winylowe są niezwykle odporne na intensywne użytkowanie oraz w pełni odporne na działanie wody. Łatwe w montażu i zazwyczaj dostępne od ręki lub do dwóch tygodni, co też ma znaczenie. Przy okazji pięknie się prezentują i łudząco przypominają drewno w dotyku.

Armatura łazienkowa w mieszkaniu pod wynajem

Kolejna rzecz, na której nie warto oszczędzać to armatura łazienkowa. Tutaj należy skupić się na dobrych markach mających na swoim koncie wieloletnie doświadczenie, a przede wszystkim dostępne serwisy w Polsce. Nikt z nas nie chciałaby płacić za naprawy baterii, za które zapłaciliśmy grosze, a przy tanich produktach mniej znanych marek istnieje takie ryzyko.

Drzwi oraz zabudowa kuchenna

Drzwi wewnętrzne najlepiej ze średniej półki, ale z dobrym wypełnieniem, szczególnie kiedy mieszkanie wynajmują dwie, trzy niezależne osoby. Dobre drzwi to duża izolacja akustyczna. Warto pamiętać wtedy też o klamkach z zamkami.

Zabudowa kuchenna powinna być dobrze wyposażona i wykonana z materiałów odpornych na zarysowania oraz wilgoć. Dlatego lepiej zrezygnować z lakierów i fornirów. Wystarczą fronty laminowane oraz blat również z dobrego laminatu.

Większość najemców zwraca uwagę głównie na stan i wyposażenie kuchni oraz łazienki. Dlatego przygotowując remont i aranżację mieszkania pod wynajem najwięcej warto zainwestować właśnie w te dwa pomieszczenia.

Meble

Meble wolnostojące należy ograniczyć do niezbędnego minimum. W zależności od aranżacji, stylu można je kupić w popularnych sklepach sieciowych — są sprawdzone, niedrogie i łatwo dostępne. Można też upolować retro perełki na pchlich targach czy popularnych portalach z używanymi artykułami.

  • Na koniec i tak najważniejsza jest funkcjonalność mieszkania na wynajem. Dobrze urządzona kuchnia i łazienka, miejsce do przechowywania, kącik do pracy i nauki oraz przestrzeń na wypoczynek.