Podczas urządzania mieszkania warto pamiętać nie tylko o estetyce, ale również o funkcjonalności każdego pomieszczenia.

Niezależnie od rozkładu "sercem" domu jest kuchnia. W większych przestrzeniach zagospodarowanie kuchni nie jest problemem. Jednak bardzo często w blokach pomieszczenia przeznaczone na kuchnię oraz aneksy kuchenne są niewielkie i tu powstaje pytanie - jak urządzić małą kuchnie tak aby spełniała nasze oczekiwania?

Z najnowszych badań wynika, że w kuchni przebywamy przynajmniej 2-3 godziny dziennie, dlatego nawet najmniejsza kuchnia powinna być ergonomiczna. Należy pamiętać, że funkcjonalność kuchni nie zależy tylko i wyłącznie od metrażu pomieszczenia. Równie ważne jest zaprojektowanie układu szafek, blatów roboczych oraz rozmieszczenie i ilość sprzętów AGD.

Trójkąt roboczy

Przy projektowaniu kuchni należy kierować się zasadą tzw: ''trójkąta roboczego", który tworzą lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza/gazowa/indukcyjna. Oczywiście urządzenia te nie muszą być rozmieszczone idealnie w formie trójkąta, ale takie ustawienie najpotrzebniejszych sprzętów znacząco ułatwi nam poruszanie się po małej przestrzeni kuchennej. Równie dobrze sprawdzi się zabudowa rozmieszczona w jednym ciągu na co decyduje się coraz więcej osób.

Jak zaprojektować zabudowę kuchenną w małym mieszkaniu?

Coraz więcej osób kupując małe mieszkanie decyduje się na zaprojektowanie kuchni otwartej na salon czyli aneks kuchenny. Aby niewielka kuchnia pomieściła wszystkie niezbędne sprzęty najlepiej wybierać urządzenia do zabudowy pamiętając o wymiarach sprzętów, np. zmywarka o szerokości 45 cm, zlewozmywak najlepiej jednokomorowy itp.

Dobrym pomysłem w tym wypadku jest również zamówienie zabudowy kuchennej na wymiar w firmie stolarskiej. Wówczas mamy więcej możliwości wykorzystania przestrzeni i możemy wypełnić każdy centymetr półkami, szufladami. Wysokość szafek wiszących najlepiej zaprojektować wtedy do samego sufitu. Oczywiście czas oczekiwania na realizację zabudowy meblowej jest dłuższy, jednak moim zdaniem warto!

Kuchnia z półwyspem

Jeżeli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń w kuchni możemy spróbować innych rozwiązań np: półwysep kuchenny. Funkcjonalność półwyspu może być typowo robocza – zmywanie i gotowanie lub jadalniana - blat z dostawionymi stołkami na szybkie śniadania.

Kuchnia z oknem

W pomieszczeniu kuchennym posiadającym okno ważna jest nie tylko aranżacja samego okna, ale również dopasowanie odpowiednich mebli do tej przestrzeni. Jeśli wysokość parapetu nam na to pozwala można postawić pod nim szafki i blat roboczy. Inną opcją jest zaprojektowanie w tym miejscu zlewozmywaka. W tym przypadku należy pamiętać jednak o zastosowaniu baterii kuchennej podokiennej.

Niezależnie od powierzchni mieszkania czy samej kuchni warto skorzystać z profesjonalnej usługi projektowej. Pomoc architekta wnętrz w tej dziedzinie gwarantuje, że kuchnia będzie nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim będzie funkcjonalna. A to przecież najważniejsze!