Rolety czy zasłony, nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego co wolisz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Nie zapominając, że możesz mieć rolety zasłony jednocześnie.

Zasłony pozwalają na stworzenie bardzo efektownego wystroju okna. Dzięki nim pomieszczenie jest przytulne. Rolety jednak są praktyczniejsze.

Zaciemnienie pokoju — lepsze rolety w sypialni czy zasłony?

Zaciemnienie pokoju — lepsze rolety w sypialni czy zasłony?

Jedna i druga opcja, czyli rolety bądź zasłony mogą dać efekt całkowitego zaciemnienia, wszystko zależy od tkaniny, z jakiej jest wykonana. Okna w sypialni często wymagają dwóch warstw, jednej do filtrowania światła i zarazem zapewnienia prywatność w ciągu dnia, a drugiej do blokowania światła wieczorem i wczesnym rankiem.

Zasłony sprawdzą się wtedy, jeśli szukasz całkowitego zablokowania światła. Zamontowanie ich w lambrekinach lub wnękach zapobiega ucieczce światła z góry. Zasłony od ściany do ściany zapewniają ciemność klasy hotelowej. Żaluzje z podszewką będą blokować światło przez korpus żaluzji, ale zawsze będą miały pewien dryf światła z boków oraz podstawy. Dlatego też, zabiegi okienne w sypialniach, należy dobrze rozważyć.

Rozmiar i rodzaj okna w sypialni, możliwość sterowania światłem

Rozmiar i rodzaj okna w sypialni, możliwość sterowania światłem

Klasyczne okna dwuskrzydłowe lub drzwi balkonowe - zasłony i rolety wyglądają świetnie w obu przypadkach.

Lamelki na żaluzjach, umieszczone pionowo lub poziomo znane jako żaluzje weneckie, mogą być obsługiwane na dwa sposoby w celu sterowania światłem. Pociągnięcie za linkę zwisającą z góry umożliwia podnoszenie i opuszczanie żaluzji oraz przesuwanie żaluzji pionowych z jednej strony na drugą. Można także przekręcić różdżkę pochylenia (długie urządzenie przypominające kij), aby obrócić listwy, zmieniając kąt wpadania światła do sypialni. Chociaż żaluzje oferują więcej sposobów kontrolowania światła, ich konstrukcja składająca się z listew oznacza, że ​​trochę światła wpadnie do środka nawet wtedy, gdy żaluzje są całkowicie zamknięte. Natomiast zasłony gdy są zamknięte, blokują praktycznie całe światło wpadające z zewnątrz.

Czy nad kaloryferem lepiej mieć rolety, czy zasłony?

Jeśli twoje okno znajduje się bezpośrednio nad kaloryferem, umieszczenie zasłon nad oknem (nawet okien, które kończą się nad górną częścią kaloryfera) często tworzy coś w rodzaju komina, który zasysa unoszące się ciepło pomieszczenia z górnej części kaloryfera i oddaje je w kierunku zimna, czyli szyby w oknie.

Efekt ten zapobiega rzeczywistemu ogrzaniu się pomieszczenia, jakim jest sypialnia, przez grzejnik, a także oznacza, że ​​marnujesz znaczną część swoich wydatków na ogrzewanie, która część trafia na zewnątrz. Jaki z tego wniosek? Oznacza to, że żaluzje będą lepsze nad grzejnikiem, aby utrzymać wydatki na ogrzewanie wewnątrz domu.